Nieuwe weg inslaan
Mijn huisarts bekeek mijn situatie en zei toen resoluut: “ik laat je met alle liefde maag- en darmonderzoeken ondergaan, maar ik kan je nu al vertellen dat daar niets uitkomt. Als ik jou was, zou ik eens naar een haptonoom gaan”. Daar had ik niets tegenin te brengen. Baat het niet, dan schaadt het niet, toch?
Zo kwam ik al snel bij mijn haptotherapeut terecht. Ik was natuurlijk wel benieuwd, maar vond het niet eng. Het was iets nieuws, iets onbekends en het kon me helpen. Met een frisse, open blik stapte ik mijn eerste haptotherapiesessie tegemoet.
Dat advies van de huisarts bleek een schot in de roos! 25 jaar later bezoek ik nog steeds regelmatig mijn haptotherapeut, zo goed bevalt het me. De eerste 3 jaar was het écht hard nodig, maar ik ben er nooit mee gestopt. Ik zie het als onderhoud aan mezelf. Voor de buitenkant ga je naar de schoonheidsspecialist en voor de binnenkant naar de haptotherapeut.
Nog steeds druk, maar in balans
Sinds 2012 ga ik samen met mijn vrouw door het leven als fulltime ondernemer en eigenaar van Duikwinkel Airdiving. Net als vroeger leef ik een druk bestaan: ik sta in de winkel, geef trainingen, vaar met klanten en doe nog meer.
Het cruciale verschil is dat ik nu balans heb gevonden. Wanneer ik veel te hard ga, neem ik op tijd gas terug. Vroeger bleef ik altijd maar doorgaan, tot mijn lichaam het letterlijk niet meer kon. Ze zeggen dat je van hard werken niet doodgaat, maar je kunt er juist hartstikke kapot door gaan.

Samen hebben mijn haptotherapeut en ik weer balans en controle gevonden. We letten daar nog steeds goed op. We houden mijn grenzen in de gaten, en als er een grens in zicht is, zorgen we ervoor dat ik op tijd omkeer: tijd om voor jezelf te zorgen.
Gelukkig kunnen mijn partner en ik elkaar daar heel goed in bijstaan. We hebben de zaak samen en kunnen daardoor heel praktisch elkaar extra ruimte geven. Ruimte om even wat rustiger aan te doen met werk of om een avondje eerder naar huis te gaan, bijvoorbeeld.
Zo blijven we allebei in balans en is de periode van mijn burn-out niet meer dan een herinnering aan een vervelende periode, waar ik trouwens wél veel van geleerd heb. Mijn vrouw en ik hebben daar allebei van geleerd én een goede gewoonte aan overgehouden: zij bezoekt ook alweer 20 jaar onze haptotherapeut!